آموزش حذف اطلاعات شخصی بدون امکان بازیابی

لطفانظرخودرا ثبت نمایید

گر شما قصد فروش رایانه خود رادارید، اطلاعاتی را که قبلاً حذف کرده‌اید و یا دوباره قصد بازیابی آن‌ها را داشته باشید بازهم رایانه قدیمی شما دارای اطلاعات ذخیره‌شده مخصوص شما هستند که هنوز هم در حافظه باقی‌مانده و قابل‌دسترس هستند.

یک فرصت خوب وجود دارد که پرتاب پرونده‌ها در سطل بازیافت و ضربه زدن مجدد به کارخانه شمارا محافظت نمی‌کند.

مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که انداختن فایل‌ها به داخل سطل آشغال یا برگرداندن رایانه به تنظیمات کارخانه بازهم مانع از بازگرداندن کامل اطلاعات نمی‌شود. اگر یک فرد هکر یا خرابکار الگویی را که رایانه شما برای جابجایی آن از کدهای ۰ و ۱s استفاده کرده است را پیدا کند ، می‌تواند حالت اصلی سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات کامپیوتر شما را مهندسی معکوس کرده و داده‌ها را از حافظه استخراج کند.

شمارا با ایجاد حیطه‌بندی جدید حافظه یا برداشت یک‌قدم فراتر یعنی سپردن رایانه به یک شرکت تخصصی جهت حذف اطلاعات آن راهنمایی می‌کنیم البته راه دیگری هم وجود دارد تا اطلاعات را کاملاً پاک‌کنید، رایانه را خورد کنید!!!

بازنشانی تنظیمات کارخانه رایانه چیست؟

اجرای تنظیمات کارخانه قطعاً دسترسی به برنامه‌ها یا فایل‌هایی را که در رایانه ذخیره کرده‌اید را برای شما و دیگران غیرممکن خواهد کرد. این ماهیت تنظیم مجدد کارخانه است: حذف هر آنچه در دستگاه بوده پس از برگرداندن رایانه به‌روز تولید از بین برود.

این مهم است که بدانید درواقع بازنشانی کارخانه چه‌کاری انجام می‌دهد. اجرای این مرحله همه برنامه‌های نصب‌شده بر روی رایانه شمارا به حالت اولیه خود برمی‌گرداند و مانند روز اول خروج کامپیوتر از کارخانه، هر چیزی روی آن باقی نمی‌ماند، و همه اطلاعات آن حذف می‌کند. این بدان معناست که داده‌های کاربر از برنامه‌ها نیز حذف می‌شوند. بااین‌حال، این داده‌ها هنوز بر روی هارددیسک رایانه وجود دارند.

اجرای تنظیم مجدد کارخانه بسیار ساده است و با اجرای آن فقط برنامه‌های اصلی کارخانه باقی می‌مانند. بازنشانی تنظیمات رایانه با کارخانه باعث بهبود عملکرد سیستم‌عامل شده و برای افزایش سرعت رایانه مفید است.

هرچند برای اجرای تنظیمات کارخانه محدودیت‌هایی جهت حذف اطلاعات وجود دارد اما تنظیم مجدد کارخانه داده‌ها را در هارددیسک باقی می‌گذارد، بنابراین فضای دیسک سخت تا زمانی که هارددیسک شما با اطلاعات جدید رونویسی نشود، فعال خواهند شد. به‌طور خلاصه، تنظیم مجدد کارخانه می‌تواند احساس کاذبی از حذف کامل و امنیت اطلاعات را به شما بدهد.

یک حذف کامل درواقع بیشتر شبیه به دفع گاز یا از بین بردن میدان مغناطیسی در اطراف یک دیسک سخت برای از بین بردن داده‌های آن است، یا درواقع خرد کردن بیت‌های هارددیسک است.

اگر شما یک کاربر روزمره هستید که فقط در کامپیوتر خود تعدادی بازی را نصب یا اطلاعات درسی را ذخیره کرده‌اید، احتمالاً با اجرای تنظیم مجدد کارخانه داده‌های قبلی شما به‌طور کامل از بین نمی‌روند.

نحوه اجرای تنظیمات مجدد کارخانه در سیستم‌عامل مک

۱. اطمینان حاصل کنید که از کلیه اطلاعات مهم خود در سرویس ابری نسخه پشتیبان تهیه‌کرده‌اید.

۲. از کلیه خدماتی که استفاده می‌کنید خارج شوید.

۳. اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر شما در مدت اجرای تنظیمات کارخانه روشن بوده و به اینترنت وصل شده است.

۴. Restart in Recovery Mode:‎ روی این گزینه Click کلیک کنید و گزینه Restart را انتخاب کنید. وقتی کامپیوتر خاموش شد و مجدداً راه‌اندازی شد ، Command + R را نگه‌دارید تا آرم Apple را ببینید.

۵. دیگر صفحه ورود به سیستم معمول خود را نمی‌بینید ، اما در عوض یک پنجره “برنامه‌های کاربردی macOS” را مشاهده خواهید کرد.

۶. انتخاب تنظیمات کمکی دیسک سخت> ادامه

۷. دیسک راه‌اندازی صحیح را انتخاب کرده و پاک کردن را انتخاب کنید.

۸. قالب MacOS Extended ‪(Journaled)‬ را به‌عنوان فرمت انتخاب کنید.

۹. روی گزینه حذف کلیک کنید.

۱۰. صبر کنید تا روند به پایان برسد ، سپس به منوی Disk Utility> quit بروید.

۱۱. اگر دوست دارید ، MacOS را مجدداً نصب کنید.

نحوه اجرای تنظیمات مجدد کارخانه در رایانه شخصی

۱- مراحل ۱-۳ را همان‌طور که در بالا ذکر شد تکرار کنید.

۲- به تنظیمات> به‌روزرسانی و امنیت> بازیابی بروید. باید عنوانی را ببینید که می‌گوید “این رایانه را مجدداً تنظیم کنید”. روی شروع کلیک کنید.

۳- می‌توانید بعضی از فایل‌های خود را نگه‌دارید یا همه‌چیز را حذف کنید. سابق گزینه‌های شمارا به‌طور پیش‌فرض تنظیم می‌کند و برنامه‌های حذف‌شده مانند مرورگرها را حذف می‌کند ، اما داده‌های شمارا سالم نگه می‌دارد. دومی ، همان‌طور که از نام آن پیداست ، پرونده‌های شمارا حذف می‌کند. درهرصورت ، از پرونده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید در صورت خراب شدن چیزی.

۴- از گزینه Fresh Start در ویندوز ۱۰ استفاده کنید: تنظیمات> به‌روزرسانی و امنیت> صفحه بازیابی ، سپس بر روی متن پیوند “یاد بگیرید که چگونه با نصب تمیز ویندوز در انتهای صفحه شروع به کار تازه کنید. این‌یک پنجره Windows Security Defender Center را به سمت پایین باز می‌کند. گزینه Fresh Start: روی شروع کلیک کنید.

چرا بازنشانی تنظیمات کارخانه بعضی‌اوقات برای حذف کامل اطلاعات کافی نیست؟

در داخل دیسک سخت شما یک جفت دیسک چرخان وجود دارد که شبیه سی دی هستند. این دیسک‌ها platters نامیده می‌شوند و قطعات سخت‌افزاری هستند که درواقع تمام آن فیلم‌های شخصی و عکس‌های خانوادگی شمارا در خود ذخیره می‌کنند.

پلاتر داده‌ها را بر روی سطح دایره‌ای خود به‌صورت کدهای ۱ و ۰ ذخیره می‌کند. پلاترها معمولاً سرامیکی ، شیشه‌ای یا آلومینیومی هستند و مانند دستگاه ضبط کار می‌کنند. پلاتتر در مرکز قرارگرفته و می‌چرخد و جریان الکترونیکی داده‌ها را روی سطح خوانده و می‌نویسد. اجزای الکترونیکی کل عملیات ذخیره و حذف را تأمین می‌کنند.

وقتی داده‌ها را از طریق تنظیم مجدد کارخانه از طریق رایانه حذف می‌کنید ، اطلاعات از رایانه پنهان می‌شوند ، اما همچنان در هارددیسک ذخیره می‌شوند. اگر یک هکر از ابزارهای بازیابی و ترمیم داده استفاده کند ، می‌تواند بیت‌ها و قطعاتی از آن پرونده‌های حذف‌شده را در حافظه هارددیسک پیدا کند و این امکان را برای بازیابی تقریباً همه‌چیز فراهم می‌کند.

قرار دادن دیسک سخت داخل مایکروفر، اجرای تنظیمات کارخانه و قرار دادن دیسک در داخل اسید خالص ممکن است داده‌ها را تا حدی پاک کنند اما سه روش هنوز هم کاملاً قابل‌اعتماد نیستند. ماکروویوها معمولاً به‌اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا به‌درستی پلاکت‌ها را از بین ببرند. اسید به‌اندازه کافی به عمق درون دیسک‌ها نفوذ نمی‌کند تا از نابودی کامل داده‌ها اطمینان حاصل شود. هکرها لپ‌تاپ‌هایی را که به داخل آب افتاده و خراب‌شده‌اند ،را کشف کرده و پس‌ازآن داده‌ها را از هارددیسک بیرون آورده‌اند. همچنین قرار دادن دیسک سخت در معرض این ربا هم چندان کارساز نیست زیرا این آهن‌رباها همیشه به‌اندازه کافی قوی نیستند که اطلاعات را از بین ببرند.

اما شکستن پلاترها داستان دیگری است. فقط اطمینان حاصل کنید که عینک ایمنی را جلو چشم خود قرار داده‌اید ، زیرا غلاف‌ها هنگام خرد شدن به لبه‌های ریز خرد می‌شوند. به یاد داشته باشید: کلید نابودی بشقاب درست اطمینان از عدم چرخش آن است. اگر نتواند این کار را انجام دهد ، محتوای صفحه نمی‌تواند خوانده شود.

اگر می‌خواهید از هارددیسک استفاده مجدد کنید ، تنظیم مجدد کارخانه باید روند کار شما باشد. همان‌طور که گفته شد ، ابتدا مطمئن باشید که هیچ اطلاعاتی در مورد هارددیسک نباشد ، زیرا می‌تواند مدت‌زمان طولانی طول بکشد تا داده‌های جدید دوباره تمام داده‌های قدیمی موجود در درایو را بازنویسی کنند.

درایوهای فیزیکی

امکان بازیابی اطلاعات بعد از تنظیمات کارخانه در یک رایانه قدیمی بسیار کم‌تر از رایانه‌های جدید است زیرا این‌یک نوع قدیمی‌تر و کندتر از ذخیره اطلاعات است ، رایانه‌های جدیدتر به‌سرعت در حال اتخاذ یک استاندارد جدید به نام درایو حالت‌جامد یا SSD هستند. این موارد حاوی میکروچیپ هایی است که شما ممکن است در داخل تخته‌مدار سبز از داخل گوشی خود تصویر کنید.

کم‌وبیش ، درایو حالت‌جامد یک نسخه بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از یک فلش مموری عادی است.در این دیسک‌ها اطلاعات در میکروچیپ ها ذخیره می‌شوند و هیچ پلاکت متحرک ندارند. SSD همچنین دارای پوشش مغناطیسی مانند دیسک سخت نیست. در عوض ، درایوهای حالت‌جامد دارای یک پردازنده تعبیه‌شده ، “مغز” آن و تراشه‌های حافظه به‌هم‌پیوسته هستند که داده‌ها را حفظ می‌کنند.

برای از بین بردن اطلاعات درایو حالت‌جامد ، نمی‌توانید از degausser استفاده کنید ، زیرا هیچ ذخیره مغناطیسی وجود ندارد. در عوض ، شما باید دستگاه را با چیزی مانند SSMD-2MM Solid State Media Disintegrator فیزیکی تخریب کنید ، این چیزی است که شرکت‌های تخریب داده حرفه‌ای باید داشته باشند. این درواقع هارددیسک شمارا خرد می‌کند تا زمانی که به‌هیچ‌وجه اطلاعات ذخیره‌شده بر روی آن قابل بازیابی نباشد.

چگونه می‌توان گفت رایانه شما دارای درایو سخت است؟

در رایانه شخصی: کلید Windows + R را فشار دهید تا کادر اجرا باز شود. “dfrgui” را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. وقتی پنجره Disk Defragmenter ظاهر می‌شود ، ستون نوع رسانه را بررسی کنید تا متوجه شوید SSD یا HDD دارید یا خیر.

در مک بوک: فهرست > درباره این Mac> گزارش سیستم> سخت‌افزار> ذخیره‌سازی را انتخاب کنید.

در غیر این صورت، می‌توانید کامپیوتر را از هم جدا کنید تا بررسی شود. اگر به‌طورمعمول روی این سخت‌افزار کار نمی‌کنید ، بهتر است سختافزار خود را از طریق فهرست‌های نرم‌افزاری بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید