بررسی مزایا و معایب شبکه‌های اجتماعی

4.6/5 - (5 امتیاز)

۷۶ درصد افراد بزرگسال در آمریکا از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و غیره استفاده می‌نمایند. از سال ۲۰۰۸ تا ژوئیه سال ۲۰۱۵ این رقم افزایش ۲۶ درصدی داشته است.
در رسانه‌های اجتماعی، کاربران ممکن است زندگی‌نامه‌ای از خود در قالب پروفایل ایجاد کنند، با دوستان و غریبه‌ها ارتباط برقرارکنند، تحقیق کنند و افکار، تصاویر، موسیقی‌ها، لینک‌ها و موارد دیگر را به اشتراک بگذارند.
طرفداران سایت‌های شبکه‌های اجتماعی می‌گویند جوامع آنلاین باعث افزایش تعامل با دوستان و خانواده می‌شوند وبه معلمان، کتاب‌داران و دانشجویان دسترسی ارزشمندی به پشتیبانی و مواد آموزشی داده؛ تغییرات اجتماعی و سیاسی را تسهیل کرده و انتشار اطلاعات مفید را سرعت می‌بخشد.

مخالفان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که سایت‌ها، از ارتباطات چهره به چهره جلوگیری می‌کنند. زمان را در اثر فعالیت‌های بیهوده هدر می‌دهند؛ مغز و رفتار کودکان را تغییرمی‌دهند و آنها را برای بیش فعالی مستعد می‌سازند و نیز کاربران را در معرض  خظر شکارچیانی مانند کودک آزاران و سارقین قرار می‌دهند. بطور کلی اطلاعات نادرست و بالقوه‌‌ی خطرناک، در چنین محیط‌هایی منتشر می‌گردد.
جنبه مثبت: شبکه‌های اجتماعی اطلاعات را سریع‌تر از هر رسانه دیگر پخش می‌کنند.
۷۸.۵ درصد از خبرنگاران رسانه‌های سنتی، برای بررسی اخبار فوری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. ۵۹ درصد از کاربران توییتر و ۳۱ درصد از کاربران فیس‌بوک دنبال اخبار جدید در این سایت‌ها بوده اند.شبکه‌های اجتماعی در مقایسه با ۶۶ درصد برای تلویزیون، ۲۶ درصد برای روزنامه‌ها و ۲۳ درصد برای رادیو، یکی از مهم‌ترین منابع خبری برای ۴۶ درصد آمریکایی‌ها هستند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی، مسئول گزارش وقایع قبل از رسانه‌های سنتی هستند، از جمله به حملات پاریس در فرانسه در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵، شیوع ابولا در نیجریه و سیرالئون در ماه جولای ۲۰۱۴، بمب گذاری در ماراتن بوستون در ۱۵ آوریل ۲۰۱۳ و تیراندازی سالن تئاتر در ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۲ در Aurora  آمریکا اشاره نمود.
مقامات بلند پایه آمریکایی بیان کرده‌اند که به سبب گردش سریع اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، مشتاق استفاده از امکانات آنها بوده و بیان کرده‌اند کنفرانس‌های خبری با تاخیر زیادی اطلاعات را به اطلاع عموم می‌رسانند.
جنبه منفی: شبکه‌های اجتماعی گسترش اطلاعات غیر قابل اعتماد و غلط را ممکن می‌سازند.
۶۴٪ از افرادی که از توییتر برای پیگیری اخبار استفاده می‌کنند می‌گویند که با چیزی که بعدها پی بردند “درست نیست” مواجه شده اند. ۱۶٪ از کاربران توییتر بیان داشته‌اند که ” آنها خبری را بازتوییت یا توییت کرده و بعدا پی‌برده‌اند که دروغ بوده است”

در سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا خبرهای دروغین درباره دو نامزد درمجموع ۳۷.۶ میلیون بار در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته شد. اطلاعات نادرست از طریق رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به خشونت یا تهدیدات خشونت منجر شود.
در دسامبر ۲۰۱۶ یک مرد ۲۸ ساله پس از تیراندازی در رستورانی در واشنگتن دستگیر شد. وی اطلاعاتی نادرست در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر فعالیت گروهکی کودک آزار به رهبری هیلاری کلینتون در زیرزمین آشپزخانه رستوران خوانده بود
تحقیقات در دانشگاه میشیگان حاکی از این است که حتی وقتی اطلاعات نادرست اصلاح می‌شوند، تعداد افرادی که اصلاح را از طریق رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنند و یا آن را به اشتراک می‌گذارند، کمتر از تعداد افرادی است که اطلاعات غلط را می‌بینند یا به اشتراک می‌گذارند.

جنبه‌ی مثبت: سایت‌ها وشبکه‌های اجتماعی به دانشجویان کمک می‌کنند تا در مدرسه بهتر عمل کنند:
۵۹٪ از دانش‌آموزان با دسترسی به اینترنت گزارش می‌دهند که ازشبکه‌های اجتماعی برای بحث در مورد موضوعات آموزشی استفاده می‌کنند و ۵۰٪ از سایت‌ها برای صحبت در مورد تکالیف مدرسه استفاده می‌کنند. پس از آنکه دبیرستان جورج در پورتلند در اورگان، برنامه رسانه‌های اجتماعی را برای مشارکت دانشجویان معرفی کرد، نمرات ۵۰ درصد افزایش یافت، غیبت مزمن به میزان ۳۳ درصد کاهش یافت و ۲۰ درصد از دانش‌آموزان مدارس به طور داوطلبانه تکالیف اضافی را انجام دادند.
برابر مطالعه‌ی انجام شده در ژانویه ۲۰۱۵ که درمجله روانشناسی توسعه کاربردی منتشر شده است ” دانشجویان سال اول کالج باید از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد شبکه‌های دوستان جدید, اشتراک احساسات اجتماعی در مدارس جدید و کاهش خطر اخراج شدن استفاده نمایند.

جنبه‌ی منفی: دانش‌آموزانی که از شبکه‌های اجتماعی زیاد استفاده می‌کنند، نمرات کمتری اخذ می‌کنند:
۳۱ درصد از نوجوانان می‌گویند که استفاده از رسانه‌های اجتماعی در هنگام انجام تکالیف، کیفیت کار آنها را کاهش می دهد. دانش‌آموزانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌نمودند، معدل ۳.۰۶ را داشتند، در حالی که معدل کاربران غیرمجاز ۳/۸۲ بود. دانش‌آموزانی که درهنگام مطالعه از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌نمودند، در آزمون‌ها ۲۰ درصد افت داشتند.
نمرات دانشجویان برای هر ۹۳ دقیقه بیشتر از متوسط ۱۰۶ دقیقه در روز ، به میزان ۰.۱۲ امتیاز کاهش یافته است، یک مطالعه نشان داد مدارسی که ممنوعیت تلفن همراه اعمال کرده بودند، با بهبود عملکرد ۶.۴۱ درصد از دانش‌آموزان روبرو شدند.

اجرای قانون از شبکه‌های اجتماعی برای بدست آوردن و پیگیری مجرمان استفاده می‌کند:
۳ درصد از متخصصان فدرال، ایالتی و محلی در همه‌پرسی “اظهار می‌کنند” رسانه‌های اجتماعی به حل جرائم ارتکاب شده کمک می‌کنند. یک نظرسنجی توسط انجمن بین الملل فرماندهان پلیس نشان داد که ۸۵ درصد از دفاتر پلیس از رسانه‌های اجتماعی برای حل جنایات استفاده می‌کنند. اداره پلیس شهر نیویورک نیز از واحدی بنام “ردیاب توییتر” برای دستگیری مجرمانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت و خودستایی می‌کنند! استفاده می‌کند.

سایت‌ها وشبکه‌های‌ اجتماعی به پیگرد قانونی و محکومیت تعدادی از جرایم کمک نموده‌اند، از جمله، به متهم نمودن یک فوتبالیست حرفه‌ای در مورد ارتباط نامشروع با فردی زیر سن قانونی در انگلیس در سال ۲۰۱۶ و دستگیری شورشیان مسابقات هاکی در ونکوور در کانادا در سال ۲۰۱۱ می‌توان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک