بیماری کبد دوره بارداری امکان چاقی کودکان را افزایش می‌دهد

لطفانظرخودرا ثبت نمایید

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدند که مشکل کبد مادر در دوره بارداری می‌تواند امکان ابتلا به چاقی دوره کودکی را افزایش دهد.
نقص در عملکرد کبد طی بارداری می‌تواند به تغییر ترکیب باکتری روده منجر شود و خطر ابتلا به اضافه وزن را در کودکان افزایش دهد.
بررسی‌هایی که روی نمونه‌های جوندگان انجام شده‌اند، نشان می‌دهند که در متداول‌ترین نوع بیماری کبد که هنگام بارداری رخ می‌دهد، ترکیب باکتری روده جنین تغییر می‌کند و عملکرد کبد او نیز ناقص می‌شود. این موضوع، خصوصا در کسانی رخ می‌دهد که از رژیم غذایی بسیار چرب به سبک غربی پیروی می‌کنند. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند کودکانی که در معرض این خطر قرار می‌گیرند، باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند و تحت درمان قرار بگیرند تا باکتری روده آنها تغییر کند و امکان ابتلا به اضافه‌وزن در آنها کاهش یابد.

متداول‌ترین نوع بیماری ریه، “کلستاز درون کبدی دوران بارداری”(ICP) است که می‌تواند به نقص در عملکرد کبد منجر شود، خارش‌های شدیدی را برای مادر ایجاد کند و خطر تولد زودرس نوزاد را افزایش دهد.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که نوزاد زنان مبتلا به کلستاز درون کبدی دوران بارداری، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی دوران کودکی قرار دارند. نتایج جدیدتر نشان‌دهنده اهمیت میکروبیوم روده در سلامت متابولیک هستند و ثابت می‌کنند که ترکیب تغییر داده شده می‌تواند به نقص در متابولیسم و اضافه کردن وزن منجر شود.
هیچ کدام از پژوهش‌های پیشین، اثرات کلستاز درون کبدی دوران بارداری را بر میکروبیوم روده مادر یا فرزند نشان نداده بودند. شاید درک این که کلستاز درون کبدی دوران بارداری چگونه می‌تواند به اضافه وزن در کودکی ختم شود، بتواند به پیشگیری از خطر این شرایط وخیم و تهدید کننده کمک کند.

دکتر “کارولین اوادیا”(Caroline Ovadia)، پژوهشگر “دانشگاه کینگز لندن”(KCL) و همکارانش، تاثیرپذیری میکروبیوم روده را در نوزاد موشی که به کلستاز درون کبدی دوران بارداری مبتلا بود، بررسی کردند. نتایج بررسی نشان دادند که ترکیب میکروبیوم روده و عملکرد کبد نوزاد موش، هنگامی که از رژیم غذایی با چربی بالا پیروی می‌کند، متفاوت است و به نقص در متابولیسم و افزایش چاقی منجر می‌شود.

اوادیا گفت: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که سلامتی طی دوره بارداری می‌تواند اثرات بلندمدتی بر سلامت کودکان داشته باشد. تغییرات میکروبیوم روده می‌توانند خطر ابتلا به چاقی را در کودکانی که رژیم غذایی حاوی چربی بالا دارند، افزایش دهند.
بر اساس نتایج این پژوهش، موش‌هایی که از مادران مبتلا به کلستاز درون کبدی دوران بارداری یا بیماری‌های کبدی دیگر به دنیا می‌آیند، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشند و از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنند.
اوادیا افزود: درک تغییرات صورت گرفته در میکروبیوم روده و اثرات آنها می‌تواند روش‌های جدیدی را برای شناسایی بیمارانی که در معرض چاقی قرار دارند، ارائه دهد و به پیش‌بینی این مشکل پیش از وقوع آن کمک کند. شاید با این روش بتوانیم درمان‌های شخصی‌سازی شده‌ و درمان‌های هدفمندتری را برای تغییر باکتری روده ارائه دهیم.

با وجود برخی شباهت‌ها، ترکیب میکروبیوم روده انسان و موش با یکدیگر متفاوت است؛ در نتیجه امکان دارد که این یافته‌ها نتوانند نتایج را به طور دقیق در انسان نشان دهند.
این پژوهش، در نشست سالانه “انجمن غدد درون‌ریز و متابولیسم” (Society for Endocrinology) ارائه شد

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک