خودروی هیبریدی چیست؟

لطفانظرخودرا ثبت نمایید

خودروی هیبریدی

امروزه با توجه به روند کاهش منابع انرژی و افزایش مصرف‌کنندگان، دغدغه تمام کشورهای بزرگ صنعتی، به‌کارگیری تکنولوژی و علوم نوین در جهت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی هوا برای کمک به محیط‌زیست است.

امروزه شرکت‌های تولیدکننده‌ی خودرو، این نکات را در اولویت‌های خود قرار داده و اقدام به تولید خودروهایی مدرن با طرح‌هایی نوین جهت پاک‌سازی محیط‌زیست و کاهش مصرف سوخت جهانی نموده‌اند. یکی از این اقدامات تولید خودروهای هیبریدی است.

در خودروهای معمول با موتور درون سوز بنزینی یا دیزل، انرژی موردنیاز برای رانش خودرو، توسط سوختن بنزین در موتور بنزینی یا گازوییل در موتور دیزل تأمین می‌شود که منجر به ورود آلودگی زیادی به محیط‌زیست می‌شود.

در خودروهای برقی، نیروی برق ایجاد شده به کمک مجموعه‌ای از باتری‌ها، موتور الکتریکی را فعال کرده و نیروی رانشی موتور را به چرخ‌ها منتقل می‌کنند اما مشکل این است که مسافت کمتری را نسبت به خودروهای بنزینی یا دیزل، بین دو بار شارژ کردن طی می‌کنند.

خودروهای هیبریدی مجهز به هر دو نوع موتور‌های نامبرده هستند و درواقع بیش از یک نوع پیشرانه برای حرکت و کارکردن دارند.

به‌طور‌کلی کلمه هیبرید (Hybrid)، به معنای مرکب یا ترکیب دو عنصر متفاوت است. گاهی خودروهای هیبریدی با خودروهای برقی اشتباه گرفته می‌شوند؛ در خودروهای هیبریدی دو موتور بنزینی (یا دیزل) و الکتریکی مکمل یکدیگرند. این در صورتی است که خودروهای برقی فقط موتور الکتریکی دارند.

در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی (یا دیزل) معمولاً کوچک‌تر است. کوچک بودن موتور بنزینی (یا دیزل) به این معنی است که سوخت کمتری مصرف می‌کنند، سبک‌تر هستند و فقط برای حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور برقی خودروی هیبریدی می‌آیند. این در صورتی است که موتورهای حجیم‌تر، سیلندرهای بزرگ‌تر دارند و درنتیجه باعث ایجاد وزن بیشتر و لذا مصرف سوخت بالاتر می شود.

 

مدیریت تغییر حالت حرکت،  بین موتور بنزینی (یا دیزل) و موتور الکتریکی در شرایط مختلف رانندگی و جاده، کاملاً هوشمند بوده و توسط کامپیوتر مرکزی خودرو کنترل می‌شود.

با توجه به توضیحات ارائه شده، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که خودروهای هیبریدی با مشارکت هوشمندانه میان دو موتور بنزینی (یا دیزل)  و الکتریکی، ضمن مصرف سوخت کمتر، سرعت و قدرت بیشتری را ایجاد می‌کنند.

شرکت کارمانیا، نماینده رسمی شرکت BYD (بی‌وای‌دی) در ایران، همواره در تلاش است تا با نوآوری و تلاش برای ایجاد تجربه‌ای دلپذیر برای مشتریان خود، با واردکردن این خودروها به کشور ایران، به حفظ منابع طبیعی، کاهش مصرف سوخت و دوستی با محیط‌زیست کمک کرده و نقشی برجسته در کاهش آلودگی هوای کشورمان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک