فوتسال

5/5 - (1 امتیاز)

تاریخچه فوتبال و اولین های این رشته پرطرفدار در دنیا

فوتبال اولین و بزرگترین ورزش در جهان محسوب می شود که طرفداران بسیار زیادی دارد و تاریخچه تشکیل این ورزش محبوب به چند هزار سال پیش بر می گردد.
تاریخچه فوتبال و دانستنی های جالب در مورد این رشته ورزشی
تاریخچه بازی محبوب فوتبال به بیش از ۱۰۰ سال پیش می رسد ؛ این بازی در سال ۱۸۶۳ در انگلستان آغاز شد، زمانی که فوتبال راگبی و اتحادیه فوتبال در دوره های مختلف منشعب شدند و انجمن فوتبال انگلستان تشکیل شد و اولین نهاد حاکم بر این کشور شد.
فوتبال دارای سابقه طولانی است و تاریخچه ای جالب دارد که در این بخش از ورزش نمناک جزئیات خواندنی از آن آورده ایم ، در واقع فوتبال در شکل کنونی خود در قرن نوزدهم در انگلستان پدیدار شد اما نسخه های جایگزین بازی قبلاً وجود داشته اند و بخشی از تاریخ فوتبال هستند.

سابقه و تاریخچه رشته ورزشی فوتبال
تاریخ اولیه فوتبال:
اولین نمونه های شناخته شده بازی گروهی شامل توپ، که از یک سنگ ساخته شده بود، در فرهنگ های کهن مایا برای بیش از ۳۰۰۰ سال پیش رخ داد. طبق گفته منابع، توپ سمبل خورشید بوده و کاپیتان تیم بازنده، قربانی خدایان می شد ؛ اولین بازی توپی شناخته شده که همچنین شامل شوت زدن بوده است، در چین در قرن سوم و دوم پیش از میلاد تحت نام کوجو بوده که کوجو با یک توپ گرد در یک میدان بازی می شد و این، بعدها در ژاپن پخش شد و تحت تشریفات رسمی برگزار می شد و سایر انواع بازی های توپی از یونان باستان نیز شناخته شده بود.
توپ از تکه های چرمی پر از مو و پرر تشکیل شده بود ، اولین اسناد مربوط به توپ بادی در قرن هفتم بوده است.در روم باستان، بازی ها با مجالس رقص در مناطق بزرگ صورت نمی گرفت، اما در تمرین های نظامی نیز ممکن بود که رخ دهد. این فرهنگ روم است که فوتبال را به جزیره بریتانیا می آورد.

تاریخ اولین بازی توپی در جهان
بازی فوتبال شکلش را گرفت:
مهم ترین داستان حاکی از آن است که این بازی در قرن دوازدهم در انگلستان گسترش یافت ، در این قرن، بازی های فوتبال شبیه به فوتبال در چمن ها و جاده ها در انگلستان بوده است.علاوه بر شوت زدن، بازی نیز با مشت به توپ انجام می شده است.این شکل اولیه فوتبال نسبت به شیوه امروزی بازی بسیار خشن تر بوده است.
یکی از ویژگی های مهم پیشگام در فوتبال این بود که این بازی ها شامل تعداد زیادی از افراد بودند و در مناطق وسیعی در شهر برگزار می شدند (معادل آن در فلورانس از قرن ۱۶ که به آن کالسیو گفته می شد).دیوانگی در این بازی ها باعث آسیب به شهر و گاهی حتی مرگ می شد. به همین دلایل در نهایت برای چند قرن ممنوع شده بود اما بازی های فوتبال مانند در قرن هفدهم دوباره در خیابان های لندن ظاهر شدند.
در سال ۱۸۳۵، این بازی ممنوع شد، اما در این مرحله این بازی در مدارس عمومی برگزار میشد با این حال، مدت زیادی طول کشید تا این که ویژگی های فوتبال امروز عملی شد. برای مدتی طولانی تفاوتی بین فوتبال و راگبی وجود نداشت.

اولین کشوری که فوتبال را تاسیس کرد کجا بود؟
همچنین تنوع زیادی در مورد اندازه توپ، تعداد بازیکنان و طول یک مسابقه وجود داشت.این بازی اغلب در مدارس برگزار می شد و دو مدرسه مسلط، راگبی و اتون بودند.در راگبی قوانین شامل امکان زدن توپ با دست بود که راگبی از اینجا منشا خود را دارد.
در اتون، توپ به طور انحصاری با پاها بازی می شد و این بازی را می توان به عنوان یک پیش نیاز نزدیک برای فوتبال مدرن دید ؛ بازی راگبی به عنوان “بازی در حال دویدن” خوانده شد در حالی که بازی در اتون “بازی دریبل” نامیده می شد. تلاش برای ایجاد قوانین مناسب برای این بازی در یک جلسه در کمبریج در سال ۱۸۴۸ انجام شد، اما راه حل نهایی برای برخی سوالات به دست نیامد.
رویداد مهم دیگری در تاریخ فوتبال در سال ۱۸۶۳ میلادی در لندن رخ داد که اولین انجمن فوتبال در انگلستان شکل گرفت و تصمیم گرفته شد که با دست توپ را نگیرند. این نشست همچنین منجر به استانداردسازی اندازه و وزن توپ شد. نتیجه جلسه لندن این بود که بازی به دو بخش تقسیم شد:

جداسازی بازی فوتبال و راگبی
فوتبال و راگبی
با این وجود، این بازی برای مدتی طولانی ادامه داشت و هنوز هم انعطاف پذیری زیادی در مورد این قوانین وجود دارد مثلا، تعداد بازیکنان در زمین می تواند متفاوت باشد.هیچ یک از آن ها یونیفرم برای تشخیص ظاهر تیم ها نداشتند هم چنین شایع بود که بازیکنان کلاه بر سر داشته باشند.
تفاوت مهم دیگر در این مرحله می تواند بین تیم های انگلیس و اسکاتلند مورد توجه قرار گیرد در حالی که تیم های انگلیسی ترجیح می دادند که با توپ راگبی بازی کنند، تیم اسکاتلند تصمیم گرفت که توپ را بین بازیکنان خود پاس دهد این رویکرد اسکاتلندی بود که زود برجسته شد.
این ورزش در ابتدا یک سرگرمی برای طبقه کارگر بریتانیا بود. مقادیر بی سابقه تماشاچیان تا حدود ۳۰ هزار نفر در اواخر قرن ۱۹ شاهد بازی های بزرگ بودند این بازی خیلی زود توسط مردم بریتانیا گسترش پیدا کرد و به مناطق دیگر جهان منتقل شد به خصوص در آمریکای جنوبی و هند، علاقه به فوتبال بیشتر شد.

قوانین و تفاوت های بازی فوتبال و راگبی
اولین باشگاه های فوتبال:
باشگاه های فوتبال از قرن ۱۵ بوجود آمدند، اما بدون سازماندهی و رسمیت بنابراین تصمیم گیری در مورد اینکه کدام باشگاه فوتبال کجا بوده است، سخت است.بعضی از مورخان مدعی هستند که این کلوب فوت – بال است که ۱۸۲۴ در ادنبورگ به وجود آمد.
باشگاه های قبلی اغلب توسط دانشجویان سابق مدرسه شکل گرفتند و اولین گروه از این نوع در شفیلد در سال ۱۸۵۵ تشکیل شد.قدیمی ترین باشگاه های فوتبال حرفه ای باشگاه انگلیسی نوای کانتی است که در سال ۱۸۶۲ تشکیل شد و امروزه هنوز وجود دارد.
یک گام مهم برای ظهور تیم ها، صنعتی شدن بود که منجر به تشکیل گروه های بزرگ تر از مردم در مکان هایی مانند کارخانه ها، میخانه ها و کلیساها شد. تیم های فوتبال در شهرهای بزرگ تر تاسیس شدند و خطوط راه آهن جدید می توانستند آن ها را به شهرهای دیگر بیاورند.

باشگاه انگلیسی نوای کانتی قدیمی ترین باشگاه فوتبال حرفه ای
در ابتدا فوتبال تحت سلطه تیم های مدارس عمومی قرار گرفت، اما بعداً تیم هایی متشکل از کارگران اکثریت آن ها را تشکیل می دادند.یک تغییر دیگر زمانی رخ داد که برخی از باشگاه ها مایل به پرداخت بهترین بازیکنان برای پیوستن به تیم بودند. این شروع دوره طولانی انتقال است، بدون اصطکاک، که در آن بازی به یک سطح حرفه ای توسعه خواهد یافت.
انگیزه پشت سر پرداخت پول تنها برنده شدن مسابقات نبود، بلکه در دهه ۱۸۸۰، علاقه به این بازی به سطحی رسید که بلیط های برای مسابقات فروخته می شد و در نهایت، فوتبال حرفه ای سال ۱۸۵۵ به رسمیت شناخته شد و سه سال بعد لیگ فوتبال تاسیس شد.در طی فصل اول، ۱۲ باشگاه به لیگ پیوستند، اما خیلی زود باشگاه های بیشتری علاقه مند شدند و این رقابت به بخش های بیشتری گسترش پیدا کرد.
برای مدتی طولانی، تیم های انگلیس حاکم شدند و پس از چند دهه، باشگاه ها از پراگ، بوداپست و سینا عمدتاً رقبای اصلی بریتانیا شدند مانند بسیاری از چیزها در تاریخ، زنان برای مدتی طولانی از شرکت در بازی ها محروم بودند. در اواخر قرن نوزدهم بود که زنان شروع به بازی فوتبال کردند.

اولین باشگاه رسمی فوتبال جهان
اولین رقابت ها و مسابقه فوتبال تاریخ :
دیگر نقاط عطفی که به دنبال آن هستیم، جام قهرمانی فوتبال (جام حذفی، FA کاپ) اولین مسابقه مهم در سال ۱۸۷۱ بود. سال بعد مسابقه ای بین دو تیم ملی برای اولین بار برگزار شد.مسابقه بین انگلیس و اسکاتلند ۰ – ۰ به پایان رسید و ۴٫۰۰۰ نفر در سنت همیلتون وجود داشت.دوازده سال بعد در سال ۱۸۸۳، اولین تورنمنت بین المللی برگزار شد و شامل چهار تیم ملی شد:انگلستان، ایرلند، اسکاتلند و ولز.
فوتبال برای مدتی طولانی یک پدیده انگلیسی بود، اما به تدریج به دیگر کشورهای اروپایی گسترش یافت. اولین بازی خارج از اروپا در سال ۱۸۶۷ در آرژانتین رخ داد، اما کارگران خارجی بریتانیایی در این بازی شرکت داشتند و نه شهروندان آرژانتینی.

اولین مسابقه فوتبال بین انگلیس و اسکاتلند
فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در سال ۱۹۰۴ توسط نمایندگانی از فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند، اسپانیا، سوئد و سوییس به امضا رسید.انگلستان و دیگر کشورهای بریتانیایی از ابتدا به فیفا پیوستند، آن ها بازی را اختراع کردند و هیچ دلیلی برای تابع شدن نداشتند با این حال، آن ها در سال بعد به هم پیوستند، اما تا سال ۱۹۵۰ در جام جهانی شرکت نکردند.
لیگ های داخلی در بسیاری از کشورها به وقوع پیوست و اولین لیگ فوتبال انگلستان بود که در سال ۱۸۸۸ تاسیس شد.لیگ ها با گذشت زمان و بخش های بیشتری گسترش می یافتند که مبتنی بر عملکرد تیم بودند.
در سال ۱۹۰۸، فوتبال برای اولین بار به عنوان یک ورزش رسمی در بازی های المپیک در نظر گرفته شد تا پیش از برگزاری اولین جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۳۰، مسابقات فوتبال بازی های المپیک به عنوان معتبرترین جام جهانی برگزار شد. فوتبال زنان تا سال ۱۹۹۶ افزوده نشده بود.

اولین مسابقات تاریخ فوتبال در جهان
اولین بازیکن سیاه پوست تاریخ فوتبال:
مانند بسیاری از ورزش های دیگر، افراد سفید پوست برای مدتی طولانی غالب بودند. برای مثال تنیس، فوتبال به طور سنتی به عنوان ورزشی با ترکیبی از بازیکنان سیاه و سفید شناخته می شود.در بریتانیا اندرو واتسون اولین بازیکن سیاه پوست بودند و در دهه ۱۸۸۰ در پارک ملکه اسکاتلند بازی کردند.
جام جهانی و جهانی سازی بزرگ ترین ورزش در جهان:
در اواخر قرن ۱۹، تنها چند تیم ملی فوتبال وجود داشتند؛ انگلستان و اسکاتلند اولین تیم هایی بودند که در دهه ۱۸۷۰ در مقابل یکدیگر بازی می کردند. امروزه ۲۱۱ انجمن ملی وجود دارند که در فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا)، هیات حاکمه جهانی این ورزش حضور دارند.گواه دیگری از جهانی شدن را می توان در افزایش کشورهای شرکت کننده در مسابقات انتخابی جام جهانی:از ۳۲ نفر در سال ۱۹۳۴ به بیش از ۲۰۰ نفر در سال ۲۰۱۴ مشاهده کرد.
جام جهانی به شش قسمت تقسیم شده است:کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، کنفدراسیون فوتبال اروپا (UEFA)، کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی و فدراسیون فوتبال کاراییب (CONCACAF)، کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC) و کنفدراسیون فوتبال سودامریکانا (CONMEBOL).

تاریخچه جام جهانی فوتبال
نام بازی فوتبال یا ساکر؟
در اغلب نقاط جهان فوتبال به عنوان نام “شطرنج زمین سبز” وجود دارد، فوتبال بزرگ ترین ورزش در دنیا. در ایالات متحده و کانادا ساکر استفاده می شود و فوتبال به عنوان فوتبال امریکایی استفاده می شود. نام رسمی اش فوتبال است اما در زبان محاوره، معروف فوتبال یا ساکر است.

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک