فیلتر نور آبی چیست؟ و دو اپلیکیشن برای آن

4.9/5 - (28 امتیاز)

 

بیشتر ما دیگر شب‎ها کتاب نمی‎خوانیم بلکه بیشتر وقت خود را صرف نگاه کردن به فیلم ویا گشتن در شبکه‎های اجتماعی می‎کنیم. اما این کار اصلاً سالم نیست.
مشکل اینجاست که صفحه نمایش نور آبی منتشر می‎کند که باعث می‎شود ذهن ما تصور کند که باید بیدار بماند. ساده‎ترین راه حل این است که از فیلتر نور آبی روی گوشی اندروید خود استفاده کنید. اما شاید برایتان سوال شود که فیلتر نور آبی چیست و کدام اپلیکیشن برای این کار بهتر است.

فیلتر نور آبی

مشکل نور آبی چیست؟

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه هاروارد نشان می‎دهد که استفاده از لوازم الکترونیکی در شب روی مدت و کیفیت خواب ما اثر منفی دارد. دلیل این مشکل قرار گرفتن ما در برابر نور در شب است. به عبارت دیگر قرار گرفتن ما در معرض نور آبی با طول موج کوتاه است که در تقریباً همه‎ی گوشی‎ها و تبلت‎ها و هرچیزی که صفحه نمایش دارد موجود است.

خورشید نیز نور آبی تولید می‎کند که در طول روز برای همه‎ی ما لازم و حیاتی است. این نور باعث می‎شود که ما روزها بیدار و سرحال باشیم و روی چرخه‎ی خواب ما اثر مثبت دارد. اما قرار گرفتن در برابر نور آبی در شب اثر منفی دارد چرا که باعث می‎شود مغز ما فکر کند که روز است و از ترشح ملاتونین، هرمونی که برای خواب لازم است، خودداری کند.
تأثیر نور آبی آنقدر شدید است که محققان پیشنهاد می‎کنند که اتصال لامپ LED روی داشبورد ماشین روشی بسیار مؤثر در پیش‎گیری از به خواب رفتن رانندگان هنگام رانندگی است. اگر به پلی استور بروید اپلیکیشن‎های بسیار زیادی برای فیلتر نور آبی خواهید یافت.

گوگل پلی

 

فیلتر نور آبی چه کار میکند؟

بیشتر اپلیکیشن‎های فیلترینگ نور آبی به یک صورت کار می‎کنند. در طول روز هیچ کاری نمی‎کنند اما پس از غروب رنگ گوشی را تغییر می‎دهند. این تغییر نور گوشی را قرمز می‎کند که ممکن است عادت کردن به آن کمی طول بکشد. اما تمام اثرات منفی نور آبی را از بین می‎برد و تابش شدید صفحه گوشی را کاهش می‎دهد. حتی اگر خیلی به تأثیر نور آبی روی خواب اعتقادی نداشته باشید خیلی سریع متوجه کاهش خستگی چشم هنگام استفاده از صفحه نمایش در اتاق تاریک خواهید شد.
البته این اپلیکیشن‎ها ممکن است خیلی خوب عمل نکنند. استفاده‎ی زیاد آن‎ها از رنگ قرمز کنتراست را کاهش داده و باعث می‎شود که هرچیزی که به رنگ قرمز است به صورت مشکی دیده شود.

علاوه بر آن ممکن است یک قابلیت امنیتی را در اندروید فعال کند که باعث می‎شود بعضی از دکمه‎ها از کار بیوفتند. برای مثال این اتفاق وقتی رخ می‎دهد که شما تلاش کنید از یک اپ استور دیگر اپلیکیشن نصب کنید. برای زدن دکمه نصب شاید مجبور شوید که اپلیکیشن فیلتر را ببندید.

گزینه موجود درون گوشی

اول از همه باید ببینید که روی گوشی خود فیلتر نور آبی دارید یا خیر. این قابلیت در اندروید ۷ نوقا معرفی شد اما بعضی از شرکت‎های سازنده آن را در سیستم عامل گوشی‎های خود قرار نمی‎دهند. اگر اندروید ۷ یا بالاتر دارید به Settings > Display رفته و ببینید گزینه‎ی Night Light را دارید یا خیر. این گزینه در گوشی‎های سامسونگ گلکسی در پانل تنظیمات سریع تحت اسم Blue Light Filter قرار دارد.

اگر آن را یافتید که مشکلی ندارید. می‎توانید آن را تنظیم کنید تا به صورت خودکار روشن شود و میزان نور را تنظیم کند. اگر آن را نیافتید و یا به کنترل بیشتری برای نور نیاز دارید می‎توانید یکی از این اپلیکیشن‎ها را دانلود کنید.

 

Twilight

Twilight

بهترین اپلیکیشن فیلتر نور برای اندروید است. این برنامه به تدریج دمای نور صفحه را کاهش می‎دهد ( آن را قرمز تر می‏کند) و نور صفحه را آنقدر کم می‎کند که به میزان نور و رنگی که شما انتخاب کرده‎اید برسد. کاهش تدریجی به صورتی است که شما حتی متوجه آن نیز نخواهید شد. در ابتدا رنگ سفید کاهش خیلی نامحسوسی خواهد داشت اما وقتی که به تخت خواب خود می‎روید نور گوشی کاملاً قرمز خواهد بود.

با استفاده از سنسور رنگ گوشی Twilight به طور دائم تنظمیات را به عهده می‎گیرد و کاری می‎کند تا شما همیشه در بهترین شرایط نور قرار بگیرید. پس از آن که تنظیمات اولیه را انجام دادید دیگر لازم نیست به گوشی خود دست بزنید. توایلایت دو قابلیت بسیار پرکاربرد دارد. اول این که شما می‎توانید آن را طوری تنظیم کنید که وقتی بعضی از اپلیکیشن‎های خاص باز هستند کار نکند. این کار باعث می‎شود که برای مثال وقتی درحال مشاهده ویدئوهای یوتیوب هستید اپلیکیشن مزاحم کار شما نشود. قابلیت دیگر این برنامه این است که با لامپ هوشمند Philips HUE کار کرده و کاری می‎کند که نور خانه شما تا حد ممکن برای خوابیدن مناسب باشد.

دانلود از گوگل پلی

برای گوشی های روت شده:KCAL)Night Light)

 

 

Twilight بهترین انتخاب برای بیشتر کاربران است اما اگر گوشی شما روت شده می‎توانید از یک اپلیکیشن قوی‎تر به نام Night Light استفاده کنید. این اپلیکیشن می‎تواند به صورت مستقیم صفحه نمایش شما را کنترل کند. این برنامه به جای این که یک پوشش قرمز روی گوشی قرار دهد تا اثر نور آبی را کم کند خود نور آبی را از خروجی صفحه نمایش حذف می‎کند.
نتیجه کار یک تصویر با کیفیت بالاتر است. Night Light به همه چیز رنگ قرمز اضافه نمی‎کند و کنتراست نیز کاهش نخواهد یافت. علاوه بر آن با اپلیکیشن‌های دیگر شما نیز تداخلی نخواهد داشت. اما برای استفاده از آن لازم است که گوشی خود را روت کنید.

دانلود از گوگل پلی

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک