مشخصات انواع توپ های فوتبال، نحوه انتخاب، خرید و قیمت آنها

لطفانظرخودرا ثبت نمایید

مشخصات انواع توپ های فوتبال، نحوه انتخاب، خرید و قیمت آنها

دراین مقاله به مشخصات توپ فوتبال و انواع توپ های، فوتسال، توپ مخصوص مسابقات، فوتبال ساحلی، توپ تمرینی، توپ مخصوص چمن مصنوعی، مینی بال و نحوه انتخاب، خرید و قیمت توپ های فوتبال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱٫ توپ فوتبال

۲٫ انواع توپ فوتبال

۲٫۱ توپ تضمینی مسابقات

۲٫۲ توپ مخصوص مسابقه

۲٫۳ توپ مخصوص چمن مصنوعی

۲٫۴ توپ تمرینی فوتبال

۲٫۵ توپ فوتسال (سالنی)

۲٫۶ توپ مخصوص فوتبال ساحلی

۲٫۷ توپ مینی بال

۳٫ انتخاب ، خرید و قیمت توپ فوتبال

توپ فوتبال

فوتبال محبوب ترین و پر طرفدارترین ورزش در دنیا محسوب می شود. وقتی هنر نمایی ستارگان دنیای فوتبال با توپ را در زمین مسابقه می بینیم شگفت زده می شویم. با گذشتن توپ از روی خط دروازه بارها و بارها خوشحال و یا غمگین شده ایم. توپ فوتبال گاهی به  سمبل شادی، غرور، خشم و عصبانیت هنگام برد و باخت و گاهی به عشق  تبدیل می شود. این عشق به فوتبال است که میلیون ها طرفدار در جهان را به استادیوم ها و یا پای تلویزیون ها به تماشای خود محسور می کند این توپ فوتبال است که میلیونها چشم را به دنبال خود می کشد تا نشان دهد که اصلی ترین ابزار برای دیدن همه جذابیت ها و زیبایی های فوتبال تنها خود اوست و اوست که باعث می شود تا پله ها، مارادوناها، مسی و رونالدوها در عرصه فوتبال مجال خودنمایی پیدا کنند.

بیشتر بدانید : ساختار و طراحی توپ های فوتبال

دیگو مارادونا اسطوره فوتیال جهان

انواع توپ فوتبال

امروزه بازی فوتبال به قدری مدرن شده است که برای بازی در زمین و یا مسابقه ای، از توپ خاصی استفاده می شود در این قسمت انواع توپ های مورد استفاده در فوتبال، توپ فوتبال تمرینی، فوتسال، فوتیال ساحلی و .. را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

بیشتر بدانیم : مشخصات توپ حرفه ای والیبال

توپ تضمینی مسابقات

این توپ از استاندارد بالایی برخوردار است و برای گرفتن تائیدیه از فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) باید تست هایی از قبیل فرم و شکل، میزان هوای نگهداری شده در داخل توپ، تست ضد آب بودن و نحوه حرکت و پرواز توپ در هوا، گذرانده تا مورد تائید فیفا قرار گیرد. این توپ در مسابقات مورد تائید فیفا مانند جام یوفا، لیگ قهرمانان اروپا، لیگ سری آ ایتالیا ، بوندسلیگا و .. مورد استفاده قرار می گیرد.

توپ تضمینی مسابقات فوتبال

توپ مخصوص مسابقه

این توپ ها شباهت بسیار به توپ های تضمینی مسابقات دارند اما این توپ ها توسط نهاد های استاندارد خصوصی موفق به دریافت تائیدیه می شوند که از بارزترین این نهادها، انجمن ملی ورزشهای دانشگاهی است با نام اختصاری  NCAA و دیگری ، فدراسیون ملی ناظر بر انجمن های دبیرستانی امریکا با نام اختصاری  NFHS است که تقریبا این دو نهاد معیارهای  مشابهی دارند مانند :

 توپ باید کاملا گرد باشد.

محیط توپ باید بین ۲۷ الی ۲۸ اینچ معادل ۶۸/۵۸ الی ۷۱/۱۲ سانتی متر باشد.

جنس بیرونی توپ از چرم و یا الیاف طبیعی استاندارد و ضد آب باشد.

وزن توپ باید بین ۳۹۷ الی ۴۵۴ گرم باشد.

فشار هوای درون توپ بایستی بین ۸/۸ الی ۱۶٫۲ پی سی ای قرار داشته باشد.

توپ مخصوص مسابقه فوتبال

توپ مخصوص چمن مصنوعی

توپ مخصوص چمن مصنوعی از نظر استاندارد مشابه توپ های مخصوص مسابقات و توپ های تضمینی است اما به دلیل خشک بودن زمین های پوشش شده با چمن مصنوعی که باعث ایجاد تخریب رویه توپ می شود در ساخت آنها از جنس های نسبتا مقاوم تری استفاده شده است تا در مقابل آسیب های ناشی از چمن مصنوعی از مقاومت بالایی برخوردار باشند.

توپ مخصوص چمن مصنوعی فوتبال

توپ تمرینی فوتبال

این توپ ها از لایه هایی با مقاومت بالا ساخته میشوند و وجه تمایز این توپ با سایر توپ ها در محیط و وزن آنها خلاصه می شود و در راستای تمرین تیم ها مورد استفاده قرار می گیرند و وزن تقریبی ابن توپ ها بین ۴۷۰ الی ۵۰۰ گرم و محیط آنها ۳۰ اینچ معادل ۷۶/۲ سانتی متر است و با استانداردهای گفته شده تفاوت فاحشی دارند.

توپ تمرینی فوتبال

توپ فوتسال (سالنی)

توپ های فوتسال (سالنی) از نظر اندازه یک سایز کوچکتر از توپ های فوتبال هستند اما وزن آنها برابر با توپ های فوتبال است. توپ های سالنی به جهت اینکه فوتسالیست بتواند مسلط تر حرکات تکنیکی و خلاقیت های فردی خود که لازمه فوتسال است به راحتی انجام دهد. توپ های فوتسال مقداری کم تحرک و به اصطلاح تنبل ساخته می شوند و معمولا از قابلیت پرش توپ مانند توپ های فوتبال برخوردار نیستند و جنس بکار رفته در لایه بیرونی این دسته از توپ ها از نرمی و مقاومت بیشتری نسبت توپ های فوتبال برخوردار است تا به جهت اصابت با دیوارهای سالن فوتسال از مقاومت کافی برای جلوگیری از تقییر شکل کروی خود برخوردار باشد.

توپ فوتسال (سالنی)

توپ مخصوص فوتبال ساحلی

توپ های فوتبال ساحلی ضد آب ساخته می شوند و از نظر سایز مشابه توپ های فوتسال هستند ولی به جهت کاربرد و استفاده آنها در زمین های ماسه ای که سطوح ناهمواری هستند برای پیگیری از آسیب پاهای بازیکنان از جنس نرم تری نسبت به سایر توپ ها برخوردار هستند و سطح رویه براقی در ساخت آنها استفاده شده است.

توپ مخصوص فوتبال ساحلی

توپ مینی بال

این توپ ها بسیار کوچکتر از توپ های فوتبال هستند و محیط آنها بین ۱۸ الی ۲۰ اینچ معادل ۴۵/۷۲ الی ۵۰/۸۰ سانتی متر است و بیشتر برای تمرین بر روی تقویت و ارتقاء سرعت بازیکنان مورد استفاده قرار میگیرد اکثر فوتبالیست ها پس از انجام تمرینات سنگین که عضلات پاهایشان منقیض می شود برای تفریح و شل کردن عضلات به واسطه سبک بودن این توپ ها اقدام به تمرین با این نوع توپ می کنند.

توپ مینی بال

انتخاب ، خرید و قیمت توپ فوتبال

توپ های فوتبال به واسطه استاندارد، جنس، مواد تشکیل دهنده و البته برند آنها از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند . توپ های فوتبال مخصوص مسابقات و نوپ های مسابقات تضمینی از گرانترین توپ های موجود در بازارهای ورزشی بشمار می آیند و دلیل آن هم استاندارها و جنس بکار رفته ای است در مورد آنها توضبح داده شد. برای انتخاب و خرید یک توپ فوتبال مهم است که بدانید در چه مکان و برای چه مصارفی و چه سنی می خواهید از آن استفاده کنید معمولا قیمت توپ های فوتبال در کشورمان بین ۷۰ الی ۴۰۰ هزار تومان با توجه به استاندارد ها و برند توپ و همچنین در قیمت جهانی بین ۲۵ الی ۲۰۰ دلار متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

خبر یک
فیلم
ثبت درخواست
پیامک