AMP چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

لطفانظرخودرا ثبت نمایید

در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم AMP آشنا کنیم. اگر تا بحال در تلفن خود جستجوی گوگل انجام داده باشید،حتما علامت های کنار برخی نتایج را دیده اید. می خواهیم شما را با این علامت ها و لزوم استفاده از آن در وب سایت خود آشنا کنیم.

AMP چیست ؟

AMP برگرفته از Accelerated Mobile Pages و یک برنامه متن باز گوگل است که با هدف ایجاد اینترنت سریع و راحت تر برای موبایل تولید شده است. در واقع AMP راه حلی است که گوگل برای مقالات سریع فیسبوک ارائه کرده، بدین معنی که پلتفرمی در اختیار شرکت های رسانه ای می گذارد تا به کاربران خود امکان خواندن سریع مقالات بدون نیاز به خارج شدن از فیسبوک را بدهند.

 

با استفاده از AMP، بلافاصله نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می شود. به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از محتوای اصلی هر صفحه کنار گذاشته می شود و صفحه برای نمایش در موبایل بهینه می گردد.

با وجود اینکه روی آوردن کاربران به استفاده از AMP در ابتدا پاسخی به حرکت رقبایشان بود تا سرعت بهتری به سایت بدهند و از حریفان خود عقب نیفتند اما ما را متوجه نکته مهم دیگری هم می کند و آن تغییر جهان در نوع استفاده از اینترنت است.

سال گذشته، برای اولین بار در تاریخ، درصد بیشتر استفاده از اینترنت از طریق مرورگرهای کامپیوتر انجام نشده. هم اکنون طبق آمار StatCounter، پنجاه و یک درصد از کل ترافیک وب از مرورگرهای تلفن همراه می آید. جالب است بدانید که با زیاد شدن تعداد تلفن تبلت های هوشمند این رقم در حال افزایش است.

امروز مثل بیشتر مردم جهان مشتریان شما هم به جای کامپیوتر با استفاده از موبایل خود آنلاین می شوند و این شما هستید که باید وب سایت خود از طریق موبایل به آنها عرضه کنید.

اگر موقع طراحی وب سایت فکری برای این موضوع نکردید اکنون باید به فکر بهینه سازی آن برای نمایش در صفحات موبایل باشید. حتما در مسیر بهینه سازی وب سایت خود AMP را در نظر بگیرید.

چرا باید از AMP استفاده کنید؟ چون سرعت لود وبسایت شما را بسیار زیاد می کند.

حدس بزنید یک کاربر مویایل تقریبا چقدر برای لود شدن یک صفحه صبر می کند؟ ۱٫٫۲٫٫۳٫٫ فقط سه ثانیه.

به گفته معاون جستجوی گوگل، David Besbris:

اگر کاربر فقط سه ثانیه منتظر لود شدن صفحه بماند، ۵۳ درصد از جستجوهایی که از طریق موبایل انجام می گیرد، ناتمام رها می شوند.

 

یعنی در همین زمانی که این جمله را میخوانید تعدادی کاربر از سایت شما خارج می شوند. طبق گفته Beris که پروژه AMP را مدیریت می کند، AMP زمان لود صفحات را یک ششم می کند. (سرعت شش برابر سریعتر می شود).

ظرف دو سالی که شروع به انجام این پروژه کردیم تعداد سایت های استفاده کننده از AMP به بیش از ۲۵ میلیون رسیده است که این سایت ها بالغ بر ۴ میلیارد صفحه AMP منتشر کرده اند. و نه تنها شمار این صفحات در حال افزایش است بلکه سرعت آنها هم روز به روز بیشتر می شود. جالب است بدانید زمان میانگین لود شدن یک صفحه AMP از سرچ گوگل کمتر از نیم ثانیه است.

Washington Post یکی از شرکای اولیه ی AMP اذعان می کند که محتوای AMP برای خوانندگانش ۸۸ درصد سریعتر از محتوای غیر AMP لود می شود.

 

AMP مختص دسته خاصی از کاربران نیست و باعث افزایش سرعت برای همه آنها خواهد شد

به نمودار آماری زیر دقت کنید:

این نمودار سهم بازار از موتور های جستجو را نشان می دهد. خط آبی گوگل است. پس به وضوح اهمیت گوگل در موفقیت سایت خود را در این نمودار می بینید.

هدف اصلی گوگل تضمین کارکرد AMP بدون وابستگی به نوع موبایل یا نوع سیستم عامل است. همچنین نمی خواهد AMP فقط برای صفحات ساده موبایل مفید باشد بلکه محتواهای سنگین بخش زیادی از آن را تشکیل می دهد.

گوگل هنگام راه اندازی این پروژه در وبلاگ خود اینطور عنوان کرد که:

همه آنچه گفتیم نشانگر اینست که AMP یک تجربه خوب برای هر کاربریست. چون نه تنها سرعت لود صفحه را بالا می برد بلکه صفحات سایت را طوری تنظیم می کند که در تمام دستگاه ها به خوبی نمایش داده شود.

 

تاثیر AMP

وقتی AMP شروع به کار کرد، Richard Gingras، سرپرست ارشد محصولات اجتماعی و خبری گوگل به AdAge اعلام کرد، AMP در رتبه بندی جستجوی موبایل عامل موثری نخواهد بود.

AMP تاثیر زیادی در رتبه بندی جستجو نخواهد داشت، چون عوامل دیگر ( رتبه بندی موتور جستجو) هم باید در کنار آن بهتر شوند.

اما از طرفی Gingras به این نکته اشاره کرد که AMP در سرعت تاثیرگذار خواهد بود.

اگر دو مقاله داشته باشیم که یکی از این مقالات به تمام خصوصیات AMP به جز سرعت امتیاز دهد و مقاله دوم تنها به سرعت بپردازد، ما روی دومین مقاله تاکید خواهیم کرد چون سرعت فاکتوریست که برای کاربران بسیار پر اهمیت است

 

جالب است بدانید گوگل در سال ۲۰۱۵ آپدیتی برای الگوریتم خود به نام “Mobilegeddon” منتشر کرد، که باعث شد موبایل فرندلی بودن (mobile friendly) یک صفحه اهمیت پیدا کند چون اگر صفحات سایت موبایل فرندلی طراحی شوند در رتبه بندی آنها در جستجو تاثیر خواهد داشت.

یکی از اهداف مهم گوگل که روی آن بسیار کار کرده، ساده بودن فعالسازی AMP است،به همین منظور کد را از نوع باز یا open-source نوشته و آموزش هایی هم برای انجام این بهینه سازی فراهم کرده است.

 

نتیجه اینکه: صفحاتی که در آنها AMP فعال باشد در سرچ های گوگل در موبایل رتبه بالاتری قرار می گیرند.

 

کاربران به سایت شما می آیند، می مانند و پول خرج می کنند.

برطبق مقاله ای که به زودی توسط گوگل منتشر می شود، AMP از راه های زیادی می تواند به ما کمک کند.

 

مطالعات نشان می دهد، AMP باعث افزایش ۱۰ درصدی ترافیک سایت می شود همچنین مراجعین ۲ برابر قبل روی صفحات سایت وقت می گذارند. در مورد سایت های تجاری، صفحات AMP افزایش ۲۰ درصدی فروش، نسبت به صفحات غیر AMP داشتند.

نتیجه اینکه کاربران بیشتر به سایت های AMP مراجعه می کنند، وقت بیشتری در این سایت ها صرف می کنند و با احتمال بیشتری از آنها خرید می کنند.

 

AMP بی نقص نیست

AMP برای همه قانع کننده نبوده، بلکه این ایده گوگل مخالفانی هم دارد، مثلا Scott Gilbertson اعتقاد دارد، کوچک کردن تگ های مورد قبول HTML، باعث بی مفهوم و خنده دار شدن سایتهای اینترنتی می شود، او می گوید:

AMP واقعا چیست، راهی برای سوء استفاده گوگل از وب سایت شما! این کار محتوای سایت شما را از بین می برد و تمام آثار باقیمانده از اعتبار شخصی را از سایت حذف می کند”

یا مثلا sergey Grybniak از Search Engine Journal می گوید: AMP می تواند درآمد حاصل از آگهی را تحت تاثیر قرار داده و دسترسی تحلیلی را از بین ببرد”.

برخی در صنعت SEO اعتقاد دارند، با تکیه بر کش گوگل، AMP ترافیک سایت ها را رد می کند.

 

چرا باید از AMP استفاده کنم؟

این سوال کلیدی است. اگر صاحب یک سایت یا وبلاگ یا یک بخش خبری هستید، استفاده از AMP تاثیر چندانی نخواهد داشت. AMP به شما اجازه می دهد تا اطلاعات خود را به سرعت منتقل کنید و آنها را در اخبار گوگل نمایش می دهد.

 

با وجود اینکه اطلاعات مبنی بر استفاده سایت های تجاری از AMP و موفقیت آنها کم بوده، گوگل اینطور گزارش می کند که این پروژه فوائد تجاری هم داشته است.

استفاده از AMP

برای استفاده از AMP در وردپرسی می توانید از این لینک استفاده کنید.

افزونه AMP درج شده معتبر ترین افزونه در وردپرس است که با همکاری وردپرس، گوگل و سایر شرکت ها ایجاد شده است.

البته ظاهر سایت شما با استفاده از AMP بسیار ساده می شود که می توانید با باز طراحی بخش های مد نظر سایتتان را با AMP نیز زیبا و دلنشین کنید.

 

تست AMP

برای اینکه ببینید آیا سایت شما از AMP ساپورت می کند یا نه، سایتتان را در اینجا وارد کنید. (سایت از ایران در دسترس نیست)

 

در نتیجه، پاسخ ما به این سوال کلیدی این است که حداقل بخشی از سایت خود را با AMP آزمایش کنید، به خصوص بخشی که در آن رقبای شما از این فناوری استفاده می کنند

دیدگاهتان را بنویسید